הבהלה לסייבר – הכירו את התחום הכי חם בהייטק הישראלי

אין הרבה מילים שבלטו בעולם המחשוב בשנים האחרונות, כמו המילה המסתורית "סייבר". מדובר גם בנושא חשוב מבחינות רבות וגם במקצוע מבוקש. מה זה אומר בעצם? האם יש הבדל בין "סייבר" לבין אבטחה? מה כדאי לדעת, לגבי אפשרויות הלימוד והתעסוקה בעולם מעניין זה?

מאבטחים את המחשוב

כאשר מדברים על "סייבר", מדברים על עולם טכני מורכב ועשיר מאוד. היבט זה, נובע קודם כל מכך שעולם המחשוב עצמו מורכב מאוד. כאשר תוקפים מערכות מורכבות, ההתקפות יכולות להיות והן גם תהיינה בסופו של דבר, מורכבות למדי. אין זאת אומרת, שאין התקפות בגישות פשוטות יחסית. מה חשוב לדעת על כך? ראשית, קורס סייבר יכול להעניק כלים וידע בסיסיים, אשר יספקו נקודת מוצא מצוינת. משם תוכלו להמשיך לשלבים נוספים בקריירה ובהבנה, כפי שנרחיב עוד מעט. אבל לפני כן – מה זה בעצם "סייבר"? בפשטות, מדובר בשם חדש לתחום ישן – אבטחת מחשוב. זה הכול.

מקצוע חשוב ומבוקש

ישנה כיום התבססות עצומה של עסקים על מערכות מחשוב. למעשה, העסק הממוצע תלוי במערכות אלה. הוא לא יכול לתפקד בלעדיהן, כמעט בכלל. חושבים שחנות ירקות למשל לא צריכה מחשוב? צריכה ועוד איך. כשלקוח משלם באשראי, יש תקשורת מחשבים מהקופה לחברות האשראי, שמתאמת את כל הדרוש לשם כך. בעלי החנות מנהלים היבטים שונים של פעילותם דרך מחשב אישי ואולי גם סמארטפון. היכן נכנסת אבטחת מחשוב לתמונה? כאשר מישהו מנסה לגנוב את פרטי האשראי למשל. או לסחוט את בעלי החנות, באמצעות התקנת "סוחטה" (ransomware. תוכנת כופר) על המחשב האישי שלו. כאן אנו רואים שני היבטי יסוד של המחשוב ולכן גם של אבטחתו: מחד, אבטחת מערכות מחשוב שונות. מאידך, אבטחת מערכות תקשורת שמקשרות ביניהן. על רקע זה, ברור מדוע "סייבר" הוא בין התחומים המבוקשים ביותר בהייטק הישראלי ובכלל. אנשים שלומדים ומתמחים בכך, יכולים להתפרנס ממקצוע זה, לעבוד בחברות רבות שזקוקות לכך או מתמחות בכך ואף להתקדם מקצועית לאורך השנים.

הבהלה לסייבר - הכירו את התחום הכי חם בהייטק הישראלי

מבט מקרוב

מקצוענים בתחום זה, עשויים לעבוד בחברות אבטחה שונות. אלה עשויות להיות חברות שמציעות שירותי אבטחת מחשוב מסוגים שונים לעסקים. אלה עשויים להיות גם סטארטאפים שמפתחים דבר מה חדש בתחום האבטחה. אפשרות תעסוקה נוספת, היא ישירות בארגונים גדולים, אשר זקוקים למומחי אבטחה פנימיים. מעבר לאפשרויות התעסוקה הרבות, השכר גבוה ויש גם מגוון רחב של התמחויות משנה ללמוד ולעבוד בהן. יש מי שמתמחים באבטחת תקשורת. אחרים מומחים באבטחת סביבות מחשוב מיוחדות וספציפיות, דוגמת מערכות בקרה תעשייתית. ככלל, זהו מקצוע טכני למדי ואפילו טכני מאוד. עם זאת, יש לו גם היבטים שאינם טכניים בלבד. למשל, מה שמכונה "הנדסה חברתית" – אופנים שונים שבהם פושעים מטעים עובדים, כחלק מהתקפות על המחשוב. מנהלים בתחום זה עשויים להיות אחראים על צוותים מקצועיים, גיבוש נהלים, בחירת ורכישת מוצרי אבטחה וכדומה. עולם אבטחת המחשוב מתקדם בהתמדה. הפושעים מפתחים סוגי התקפות חדשים. מי שעוסקים בהגנה משתדלים לא להישאר מאחור בנושא זה. אירועי אבטחה חשודים מתרחשים בעסקים באופן מתמיד ומי שמופקדים על חקירתם המהירה, הם מומחי האבטחה. כך שמדובר על מקצוע אינטנסיבי מאוד, משתנה תדיר, אשר מחייב התעדכנות מקצועית רצופה.

לסיכום

מדובר באחד המקצועות המעניינים וגם המבוקשים ביותר בעולם המחשוב. מעצם טבעו, יש בו עתיד כמעט מובטח. לא נראה שהביקוש לתחום זה יקטן בעתיד. אם כבר להיפך. כך שכל מי שמתעניין בקריירה בהייטק, טוב יעשה אם ייקח בחשבון ללמוד כיוון זה.

 

נגישות