יזמים בתחום ההייטק? הגיע הזמן לספוג מעט השראה – 5 ספרים מעולים שאתם חייבים להכיר

ישנם ספרים אשר מסוגלים לשנות דרכי חשיבה. לעתים שינוי כזה עשוי להועיל מאוד ליזמים, אשר מחפשים תמיד לפרוץ דרך ולצאת מחוץ לקופסה. אם כי לא מעט ממה שעושים יזמים הוא בהחלט "בתוך הקופסה", כלומר הידע והניסיון הוותיקים של עולם העסקים, ברובם בהחלט משמעותיים ביזמות. אך השראה צריך תמיד! היכן תמצאו אותה? אלה חמישה ספרים מעולים, שכדאי לכם לנסות.

 

ביבי סיפור חיי

יזמים, מנהיגים, מנהלים, חולקים דברים רבים במשותף. לעתים קרובות ניתן ללמוד מתחום אחד גם תובנות שימושיות עבור תחומים אחרים. למשל השימוש בידע אסטרטגי צבאי, בהקשר פעילות עסקית בשוק תחרותי. לכן נפתח את הרשימה דווקא עם ספר מדמות שאיננה ישירות מהתחום היזמי – בנימין נתניהו. באוטוביוגרפיה שלו, הוא מציג בפני הקורא דברים מעניינים מעברו העשיר והמגוון מאוד. אם אתם מתעניינים בכך, לחצו כאן כדי לרכוש את הספר "ביבי סיפור חיי”. ספר מרתק זה לוקח אותנו דרך ההיסטוריה האישית של נתניהו בעולם הצבאי, האקדמי ולאחר מכן בעיקר בעולם הפוליטי. כל זאת במקביל להיסטוריה המרתקת לא פחות של מדינת ישראל.

 

The lean startup

זהו רב מכר בולט מאת אריק רייס, אשר כותרת המשנה שלו מציגה אותו היטב: How Today's Entrepreneurs Use Continuous Innovation to Create Radically Successful Businesses. הספר עוסק בין השאר ברעיון שמכונה lean startup שהוא פיתוח מהיר וגמיש במיוחד, באופנים שמצמצמים סיכונים מטעויות וכישלונות. ללמוד מאחרים, פירושו ללמוד גם מטעויות של אחרים. אז הנה לכם ספר שעושה זאת היטב – אדם שניתח ביושר את הכישלונות העסקיים שבהם הוא היה מעורב והפך את ה"לימונים" האלה, לאחלה של לימונדה.

 

Zero to One

עוד ספר בולט במיוחד שעשוי לעניין יזמים, אשר חיברו Peter Thiel ו-Blake Masters. הספר אמנם יצא לאור כבר בשנת 2014 אבל הוא עדיין בולט מאוד וממשיך להיות פופולארי. Thiel היה ממייסדי פייפאל ויש לו רקע רחב בעסקים, כולל כמרצה על סטארטאפים בסטנפורד. גם Masters יודע דבר או שניים על יזמות, כך שביחד הם מספקים אוסף תובנות שימושי ומעניין ליזמים באשר הם.

 

The Hard Thing About Hard Things

יזמות דורשת בין השאר, הקמת חברות וניהולן בהצלחה. בספר The Hard Thing About Hard Things, המחבר, יזם הטכנולוגיה Ben Horowitz, מציג את האתגרים שכרוכים בכך. קבלת ההחלטות לא קלה, הבדידות בצמרת שמסבכת את העניינים ועוד אתגרים בהם נתקלים בדרך להצלחה. הספר לא מתאר פתרונות קסם לכל זאת, אלא משתף בתובנות מעשיות. ניתן אולי לתמצת את רוח הספר כך: ניהול עסק איננו קל וגם לא יהיה קל, אבל בואו נראה לכם כיצד עושים זאת טוב יותר. על רקע אינספור הספרים עם רעיונות מרשימים, ממחברים "נוצצים" מדולרים, הגישה הריאליסטית הזו היא אולי דווקא הכיוון החשוב ביותר ליזמים.

 

מועדון ה-5 בבוקר

The 5 AM Club מאת רובין שארמה יעודד אתכם לעשות משהו שאולי נשמע מההתחלה לא נחמד: לקום מוקדם בבוקר. ממש מוקדם. אבל הספר לא רק יעזור לכם לעשות זאת ובשמחה, אלא גם טוען ומדגי, כיצד יש להרגל זה תועלות גדולות מאוד. בהקשר יזמות – כיצד הקימה המוקדמת עזרה לאנשים רבים ומצליחים, להגיע לאן שהם הגיעו לבסוף.

 

לסיכום

חלק מהספרים כוללים תובנות מעניינות ויוצאות דופן, אחרים מציגים דברים מוכרים, באופן משופר או מעורר מחשבה. בכל מקרה, אם תעשירו את עצמכם באופן קבוע בקריאת חומרים נבחרים מסוג זה, יהיה לכם מפתח שימושי להשראה.

נגישות