עובדים בתכנות כפרילנסרים? אולי אתם צריכים לפתוח עוסק מורשה

עוסק מורשה לפרילנסרים

כל היום במחשב, עסוקים עם נוסחאות ובאופן כללי עובדים לצד לוחות זמנים מוקפדים? הגיע הזמן שתנצלו את הקרבה למחשב עבור פעולה מעט יותר פשוטה – התנהלות נכונה מול הסטטוס העסקי שלכם. אז אם אתם עצמאיים בתחום התכנות, ראש טוב בטוח יש לכם ואף ידע מקיף סביב פתיחת תיק כעוסק פטור. עם זאת, עתה כאשר 2021 הופכת ל2022 יש לעצור ולבחון היכן אתם עומדים מבחינת הכנסות, כי בתחום מוערך ומבוקש כמו תכנות, בקלות ניתן להפוך מעוסק פטור למורשה גם מבלי ששמים לב. אז אם מבקשים ליישר קו עם החוק ובטח שאם לא רוצים לגלות בעוד כמה חודשים שחייבים כמה אלפי שקלים, בהחלט מוטב שאת הפסקת הקפה תקדישו עבור קריאת המאמר הבא.

משנים סטטוס בפשטות!

אז מה מפריד בין עוסק פטור למורשה, אלו שינויים בהתנהלות המעבר מחייב והאם בכלל כדאי להפוך לעוסק מורשה? ובכן אם נתחיל מההתחלה, נציין שעוסק פטור מרוויח בשנה עד כ99,893 ש"ח. מרוויחים יותר? הגיע הזמן לשנות סטטוס. כיצד? ובכן בהחלט חשוב לדעת איך עובר התהליך של פתיחת עוסק מורשה ועל כן נציין שיש לבחור האם לגשת פיזית לסניפי מע"מ או לפעול דרך האתר (מה שרובכם כנראה תיבחרו). באתר יש למלא טופס 821 חדש ולעקוב אחר ההנחיות. מבקשים להגיע למשרדים? תוודאו שנערכים עם ת"ז, אישור ניהול חשבון בנק, העתק שכירות (אם עובדים מהבית) ועם מגוון מסמכים רלוונטיים, כגון דוח רווח והפסד ופירוט הכנסות שתקף לתקופה האחרונה.

מה עתיד להשתנות?

מהו אם כן ההבדל מבחינת ההתנהלות? ובכן עוסק מורשה חייב לדרוש גם מע"מ. שינוי זה יכול להיות קריטי מול בעלי עסקים שהם בעצמם עוסקים פטורים, מכיוון שהם אינם נדרשים לשלם מע"מ שתוסיפו לתוך הצעות המחיר ולכן ייתכן שלא יהיה להם מהיכן להשלים את תוספת התשלום. עם זאת, רוב הסיכויים שאתם עובדים מול עוסקים מורשים, כך שהכול ממש בסדר – אתם תתחילו לדרוש תוספת מע"מ והם יקבלו על כך החזר. אם ציינו החזרי מע"מ אצל הלקוחות, נציין שגם אתם מוזמנים לנצל זאת. עם שינוי הסטטוס תזכו לקזז מע"מ משלל הוצאות עסקיות. מכאן שאם כבר הרבה זמן מבקשים לרכוש מעבד חזק, מחשב חדיש, או כל ציוד טכני שעולה כמה אלפים (ושניתן לקשור אותו לעיסוק שלכם), זהו בדיוק הזמן!

הופכים לעוסק מורשה? כך מתנהלים!

לאחר שציינו מהי המשמעות מבחינת מע"מ ושימור לקוחות, נעצור לציין מהי המשמעות מבחינת התנהלות מול מס הכנסה, ביטוח לאומי, מע"מ והלקוחות כמובן. ובכן עוסק מורשה מחויב בדיווחים דו/חד חודשיים. כמן כן, עבור כל עסקה יש להוציא חשבונית מס לצד קבלה וחשבונית עסקה. נשמע מבלבל? ניתן להיעזר במסמך שכולל גם חשבונית מס וגם קבלה, ואם נעזרים בתוכנת מחשב, הכול הרבה יותר פשוט, נשלט ומאפשר מעקב נוח. מה עוד? בין היתר נדרשים למלא ספר תקבולים ותשלומים, כאשר גולת הכותרת היא שיש לבצע זאת בכתב יד. עם זאת, אתם אנשי התכנות בוודאי תמצאו כיצד אפשרי לעקוף את המטרד. מתקשים? הפנו את המשימה לרואה החשבון שנעזר בתוכנה דיגיטלית ייעודית.

מספר דברים שחשוב לדעת!

תמיד חשוב להיות במעקב, וכאשר רואים שעומדים לשנות סטטוס מפטור למורשה, יש לפעול בהקדם מול משרדי מע"מ, כאשר פה רואה החשבון (שסביר להניח שיש לכם) יסייע. מדוע המעקב חשוב? כדי שלא תגיעו למצב שבו תחויבו במע"מ בזמן שכלל לא גביתם מע"מ. עוד חשוב לדעת שאין למהר לשנות סטטוס, וזאת כי מעבר לעוסק מורשה הוא עסק מחייב (במשך כשנתיים לא תורשו לשנות מחדש סטטוס). טיפ אחרון לדרך? אל תשכחו לשנות את המקדמות של ביטוח לאומי, ככול הנראה הן גדלו.

נגישות